MOTOR YENİLEME NEDİR?
Araçlarımızın kalbi olan motorlar çalışma koşullarına bağlı olarak zaman içerisinde aşınırlar. Motor yenileme ya da halk arasında daha çok bilinen ismi ile rektifiye, aşınmış bir motorun standartlara uymayan parçalarının (silindirler, pistonlar, krank mili, vb.) çeşitli talaşlı işlemler uygulanarak ve değiştirilerek tekrar ilk günkü gibi çalışır hale getirilmesidir. Millimetrenin binde biri hassasiyetinde gerçekleştirilen bu talaşlı işlemlerin yapılabilmesi otomobil servislerinde bulunan ekipmanlardan çok farklı cihazlar, hassas torna ve taşlama makineleri ve uzman işgücü gerektirmektedir. Bundan dolayı otomobil servisleri motor rektifiye işlerini çoğu zaman "Motor Yenileme Firması"  diye adlandırdığımız  iş ortakları ile gerçekleştirirler.

Aslında rektifiye dediğimiz şey motorda yapılan işlerden sadece bir tanesidir. O da silindirlerin ovallik ya da konikliği durumunda düzeltilmesidir. Ama "Motor Yenileme" ya da "Motor Revizyonu" dediğimiz zaman işin içine; krank taşlama, silindir kapak taşlama, silindir bloğunun yüzeyinin taşlaması, supap yuva taşlama, ana yatak bara, kol yatak bara, honlama, krank çatlaklık kontrolü ve silindir çatlaklık kontrolü gibi birçok iş girer.
Aşınma, şekil değiştirme gibi çeşitli nedenlerle arızalanıp gücünün bir kısmını yitirmiş bir motordan tekrar yararlanabilmek için, motor ve elemanlarının (parçalarının) bir dizi işlemlerden geçirilmesi gerekir. Bu işlemlerin tümü " motor yenileştirme "yi oluşturur.
Bu alanda "motor tamiri" , "motor onarımı" , "motor yenileme" ve "motor revizyonu" gibi oldukça değişik kavram ve terimler kullanılmaktadır.